Saw Palmetto Nedir? Faydaları Nelerdir?

06.09.2017
• Saglik • Nedir
saw palmetto

Saw palmetto, Florida'da ve Amerikanın Güneydoğusunda yetişen sıcak iklimi seven küçük bir palmiye ağacı türüdür. Bir çok palmiye ağacı gibi uzun yeşil, sivri yaprakları vardır, aynı zamanda küçük taneli meyveleri vardır. Saw palmetto piyasada tozu ve eksraktı veya ikisinin karışımı şeklinde ticari olarak kapsül formda satılmaktadır.


Florida'daki Seminole kabilesi olan yerli Amerikalılar, geleneksel olarak meyvelerini yiyerek büyümüş bir prostat bezi ile ilişkili idrar ve üreme sorunlarını tedavi etmek için kullanmışlardır. Bunların dışında öksürük, hazımsızlık, uyku sorunları ve üreme (infertilite) problemlerini tedavi etmek için kullandıkları bilinmektedir.Saw palmet bugün nasıl kullanılır?

Günümüzde insanlar çoğunlukla büyümüş bir prostat belirtilerini tedavi etmek için Saw palmetto kullanırlar. Bu durum prostat (benign prostat hiperplazisi-BPH) olarak adlandırılır.

Saw palmetto'nun meyveleri, sıvı tabletler, kapsüller ve çay da dahil olmak üzere çeşitli formlarda bulunur.

Saw palmetto, Avrupa'daki doktorlar tarafından yaygın olarak tavsiye edilmektedir. Amerikalı doktorlar yararları konusunda daha şüphelidirler. Amerikan tıp camiası tarafından güçlü bir şekilde benimsenmese de, prostat için halen en popüler bitkisel tedavi yöntemidir. Amerikan Food and Drug Administration (FDA) , yaygın olarak BPH için alternatif bir tedavi olarak Saw palmettoyu önermektedir. Bugün 2 milyondan fazla Amerikalı erkek, prostatı tedavi etmek için Saw palmetto kullanıyor.

Saw Palmetto Başka Nelere İyi Gelir:

Düşük Sperm Sayısı

Düşük Seks Dürtüsü

Saç Kaybı

Bronşit

Diyabet

İltihap

Migren

Prostat Kanseri

Saw Palmetto Ve Prostat

Prostat erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Mesane ve üretran arasında bulunan ceviz büyüklüğünde bir bezdir. Prostatınız genellikle yaşla birlikte büyür. Bununla birlikte, çok büyüyen bir prostat bezi mesane veya idrar yolunuza baskı uygulayabilir. Bu idrar yolu problemlerine neden olabilir.

Saw palmetto, testosteron hormonunun yıkımını durdurarak dihidrotestosteron adı verilen diğer bir hormonun üretilmesini engeller. Bu, vücudun testosteronunu daha fazla tutmasına yardımcı olur ve daha az dihidrotestosteron meydana gelir. Bu, prostat bezinin büyümesini yavaşlatır veya durdurur.

Saw palmetto prostat büyümesini durdurduğu için, prostat belirtilerinden bazılarını hafifletmeye yardımcı olabilir:

Sık İdrara Çıkma

Gece İdrara Çıkma Artışı (Noktüri)

İdrar Akışı Başlamama Problemi

Zayıf İdrar Akışı

İdrar Yaptıktan Sonra İdrar Kaçırma

İdrar Yaparken Zorlanma

Mesaneyi Tamamen Boşaltamama

Saw Palmetto Libidoyu Artırır

Düşük testosteron seviyeleri hem erkeklerde hem de kadınlarda düşük libidoyu doğurur. Saw palmetto, vücudun testosteron seviyelerini artırarak libidoyu artırır.

Erkeklerde sperm üretimi, testosteron tarafından yönlendirilir. Testosteronun az olması düşük sperm sayısına neden olur. Benzer şekilde, testosteron kadınların yumurta üretiminde de rol oynar, yine aynı şekilde testosteronun az olması yumurta üretimini de azaltmaktadır. Bu nedenle, Saw palmetto, testosteron seviyesini arttırarak hem erkek hem de kadın için üreme kabiliyetini artırabilir.

Saw Palmetto Saç Dökülmesini Önler

Yüksek düzeyde dihidrotestosteron saç dökülmesine neden olurken, yüksek seviyede testosteron saç büyümesine olumlu etkileri vardır. Bazı erkekler Saw palmetto alırlar, böylece vücutlarındaki dihidrotestosteron seviyesi azalır ve testosteron seviyesi yükselir. Bu durum mevcut olan saç dökülmesini azaltır ve bazen de saç büyümesini teşvik eder.

Saw palmetto'nun yan etkileri

Saw palmetto yaygın olarak kullanılırken, bazen bazı insanlarda yan etkilere neden olur. Bu yan etkiler şunları içerebilir:

Baş Dönmesi

Baş Ağrısı

Mide Bulantısı

Kusma

Kabızlık

İshal

Saw palmetto güvenliği üzerine araştırma devam ederken, FDA gebe ve emziren kadınlara Saw palmetto kullanmaktan kaçınmayı öneriyor. American Gebelik Derneği'ne göre, gebe ve emziren kadınlar için Saw Palmetto Kullanmak güvenli değildir. Çünkü vücudun hormonal aktivitesini etkilemektedir.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Bazı ilaçları kullanan insanlar Saw palmetto'dan kaçınmalıdır. Aşağıdaki ilaçlara etkileşebilir:

Doğum kontrol veya kontraseptif ilaçlar

Çoğu doğum kontrol hapı östrojen içerir ve palmetto, vücuttaki östrojen etkilerini azaltabilir.

Antikoagülanlar / antiplatelet ilaçlar

Saw palmetto kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Kan pıhtılaşmasını yavaşlatan diğer ilaçlarla birlikte alındığında, morarma ve kanama şansınızı artırabilir.


Saw palmatteo ile aynı etkiyi gösteren finasterid etken maddeli bir çok ilaç piyasada bulunmaktadır.

Tüm takviyelerde olduğu gibi, Saw palmetto'nun sizin için doğru olup olmayacağı konusunda doktorunuzla konuşmanız en iyisidir. Yeni doğmuş ve gelişmekte olan küçük çocukların dokunmasından dahi uzak tutulmalıdır.


Kalın Sağlıcakla…
Bir Not ve Uyarı:


Saw palmettoyu bu ilaçlarla birlikte kullanmayınız.

Kan pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlar şunları içerir:

Aspirin

Klopidogrel (Plavix)

Diklofenak (Voltaren)

İbuprofen

Naproksen

Heparin

Warfarin