Şerif Mardin

07.09.2017
• Kimdir

Şerif Mardin Kimdir

1927 yılında İstanbul'da doğan Şerif Mardin, Galatasaray Lisesi’nde başladığı orta öğrenimini Amerika’da tamamladı. Peygamberimizin (SAV) 'in soyundan geldiği ifade edilen Şerif Mardin’ in soyu Hz. Hüseyin'e kadar gittiği iddia edilmektedir. Şerif Mardin Mardinizade ailesine mensuptur ve baba tarafından Betül Mardin ve Arif Mardin'in kuzenidir. 6 Eylül 2017 tarihinde 90 yaşında vefat etmiştir.

Şerif Mardin’in çalışmaları oryantalizme kaymıştır. Dr. Alim Arlı onun yaklaşımlarının oryantalizm/oksidentalizm boyutunu ele alan müstakil bir kitap yazmıştır.Eğitim Hayatı

Sosyolog ve siyaset bilimci olan Prof. Dr. Şerif Mardin, Stanford Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümünden mezun olduktan sonra Johns Hopkins Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimini bitirdi. Doktorasını Stanford Üniversitesi'nde Hoover Institute'de “Genç Osmanlı Hareketi: 19. yüzyılda Türk siyasi düşüncesinin gelişimi üzerine bir çalışma “ (The young Ottoman movement: a study in the evolution of Turkish political thought in the nineteenth century ” başlıklı tezini hazırladı.

Aynı tezin genişletilmiş halini 1962 yılında Princeton Üniversitesi Yayınevinden “Genç Osmanlı Düşüncesinin Oluşumu”- "The Genesis of The Young Ottoman Thought " -adıyla bastırdı. Bu konu ile ilgili çalışmalarını 1964 yılında çıkan diğer eseri olan "Jön Türklerin Siyasi Fikirleri: 1895-1908 " (Türkiye İş Bankası Yayınları) ile devam ettirdi. Bu iki çalışması sonraki çalışma alanını belirledi. 1954-1966 yılları arasında dönemin önemli dergisi olan Forum Dergisinde yazarlık yaptı.

Ankara Üniversitesi'nde 13 yıl hocalık yapan Şerif Mardin daha sonra Boğaziçi Üniversitesi'ne geçti. Boğaziçi Üniversitesi'nde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nin kurucu Dekanılığını ve ayrıca Sosyoloji Bölüm Başkanlığı görevini yürütmüştür (1973) .

Daha sonra yaklaşık 13 sene Washington'daki American University'de İslam Araştırmaları Merkezi Başkanlığı görevini yürüttü.

Sonra Türkiye'ye gelerek Sabancı Üniversitesi'nde “Tanzimat Dönemi Türk Düşüncesi” hakkındaki çalışmalarını geliştirecek bir programın başına döndü.

Şerif Mardin’liye 2011 yılında Emeritus Profosör ünvanı verilmiştir.

İnsan, tarih, sosyoloji, popüler kültür konularında her Pazar NTV’de yayınlanan Gerçek Orada Bir Yerde adlı sohbet programında, Oğuz Haksever’in yönetiminde Gündüz Vassaf ve Murat Belge ile birlikte televizyon programları gerçekleştirdi.

Akademik Çalışmaları

1993 yılında ODTÜ Prof. Dr. Mustafa Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Yılın Bilim Adamı Ödülünü Prof. Dr. Tekin Dereli ile birlikte aldı.

1967–1970 yıllarında Türkiye Sosyal Bilimler Derneği (TSBD) kurucu başkanlığı yaptı.

Yine 1994 yılında Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) kurucu üyesi olarak geçici bir dönem siyasete girdi. Stanford Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmıştır.

Şerif Mardin, 2007 yılında Vatan Gazetesi'nden Ruşen Çakır'la yaptığı bir röportajda 'mahalle baskısı' kavramını ilk ortaya attı. Bu kavramla, muhafazakarlaşan bir toplum içerisinde, bu muhafazakârlaşmanın baskın hale gelmesi durumunda "dini" bir hayat tarzını benimsemeyen kişilerin kendilerini dışlanmış hissedeceklerini ve baskın hale gelen muhafazakarların değerlerinin ağırlık kazanabileceğini anlatmaya çalıştı.

Kitapları

  • Din ve İdeoloji
  • İdeoloji
  • Bediüzzaman Said Nursi Olayı/Modern Türkiye'de Din ve Toplumsal Değişimi
  • Jön Türklerin Siyasi Fikirleri 1895-1908
  • Siyasal ve Sosyal Bilimler
  • Türk Modernleşmesi
  • Türkiye'de Din ve Siyaset
  • Türkiye'de Toplum ve Siyaset
  • Yeni Osmanlı Düşüncesinin Doğuşu
  • Türkiye'de Din, Toplum ve Modernlik Religion, Society and Modernity in Turkey", Syracuse University Press'ten (2006)Kaynak : WikiPedia