Shuffleboard Nedir? Nasıl Oynanır?

18.05.2017
• Oyun • Nedir • Nasil-Yapilir • Spor
shuffleboard nedir

Shuffleboard Nedir?

Kökeni 15 ve 16 ncı yüzyıllara dayanan ve Avrupa’da soylular tarafından oynanan eski bir oyundur. İngiltere Kralı 8 inci Henry shuffleboard tutkunudur.

Türkçe’ye “disk iteleme oyunu” şeklinde çevrilen oyun; masa, beton zemin ya da gemi güvertesinde oynanır. Uluslar arası Shuffleboard Federasyonu 1979 yılından beri faaliyet göstermektedir.


Amacı

Shuffleboard oyununda amaç, oyuncunun disklerini isteka ile kaydırarak saha üzerinde puan bölgelerine göndermesi esasına dayanır.


Oyuncular ve Ekipmanlar

Shuffleboard, teklerde ya da çiftlerde oynanabilir.

Açık alanda oynandığı zaman 3,04 m x 15,84 m ölçülerindedir. Ancak, salon, masa ve gemi güvertesinde ölçüler değişir.

Oyun, en fazla 1,9 m uzunluğundaki isteka ve sekizer adet disk ile oynanır. En fazla 2,54 cm kalınlığında olan diskler, 15,24 cm çapındadır. Diskler farklı renklerdedir.
Sayı Yapma

Sayı yapmak için, isteka ile disklerin sayı bölgelerine gönderilmesi gerekir. Diskin, tamamen sayı bölgesinin içinde olması ve hiçbir şekilde çizgilere temas etmemesi gerekir.


Maç Kazanma

Shuffleboard; 50, 75 veya 100 üzerinden oynanabilir. Oyunculardan birisi önceden belirlenmiş oyun bitiş sayısına ulaşınca maç biter. Eğer 10 uncu raunt sonunda da istenen skora ulaşan taraf olmaz ise en yüksek toplam sayıya sahip olan taraf maçı kazanır. Eşitlik halinde ise, en yüksek puanlı sayıyı yapan taraf maçı kazanmış sayılır.


Temel Kurallar

*Oyuna başlayacak taraf para atışıyla belirlenir ve bir turda en yüksek puanı alan oyuncu, bir sonraki tura başlama hakkını kazanır.

*Oyuncular aynı anda tek bir disk (puck) atabilir.

*Shuffleboard’da atışlar düz olmalıdır ve çengel atışı (hookshoot) kural dışıdır.

*Başka bir oyuncunun diskine vurmak 10 puan cezaya neden olur. Benzer şekilde , ofsayt bölgesine atılan disk 10 puan cezaya yol açar. Diskin ofsayt çizgisinde kalması ise 5 puan ceza aldırır.

*Oyuncu, atış yapmadan önce önceki oyuncunun diski hareketsiz kalana kadar beklemelidir.Kaynak:

www.rulesofsport.com

www.royalpalmsshuffle.com

www.hammacher.com