Softbol Nedir? Nasıl Oynanır?

18.05.2017
• Nedir • Nasil-Yapilir • Spor
softbol nedir

Softbol Nedir?

Beysbolun bir varyasyonu olan softbol, Kuzey Amerika’da yaygın bir spordur. Temelde bir çok kuralını beysboldan alan oyun; Güney Amerika, Asya ve Avrupa’da profesyonel liglerde oynanır.

İlk kez 1887 yılında Şikago’da bir Amerikan Futbolu maçı sonrasında oynanmıştır. 1934Yılında ise softbol kuralları standardize edilmiştir. 1952 Yılında kurulan Uluslararası Softbol Federasyonu’na 112 ülke üyedir. 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunlarında bayanlar kategorisinde dahil edilmiş ve olimpik bir spora dönüşmüştür. Ancak, 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarıyla birlikte tekrar liste dışı kalmıştır.


Amacı

Sopa ile vuruş yapan oyuncunun saha içindeki 4 kale noktasına koşu yaparak sayı kazanmaya çalışması esasına dayanır.


Oyuncular ve Ekipmanlar

Softbol, 9 oyuncudan oluşan iki takımın mücadelesine sahne olur. Her iki takım sırasıyla 7 atış kullanır. Atış için alüminyum ya da ağaçtan yapılmış sopalar kullanılır ve çapı 5,7 cm’dir. Ayrıca; deri eldiven, yüz maskesi ve göğüs koruma gibi ekipmanlar kullanılır.

Sahanın şekli ve içindeki kale noktalarının yerleşimi elması andırır. Saha büyüklüğü ise değişkenlik gösterir.Maç, kapalı ya da açık sahada oynanabilir.

Softbol topunun çevresi 28-30 cm arasında değişebilir.

Sayı Yapma

Softbolda skor yapmak, topa vurma ve sayı koşusu yapma esasına dayanır.


Maç Kazanma

Her iki takıma da birer vuruş sırası (inning) verilir ve toplamda 7 vuruş sırasında en çok sayıyı yapan taraf maçı kazanır. Maç sonunda beraberlik olması durumunda kazanan bir taraf çıkıncaya kadar ekstra birer vuruş hakkı daha verilir.


Temel Kurallar

* Takım; 1 atıcısı (pitcher) , 1 yakalayıcısı (catcher) , 3 dış saha oyuncusu (outfielder) , 3 iç saha oyuncusu (infielder) ve 1 tane de ikinci ve üçüncü kale bölgesi oyuncusu (shortstop) olmak üzere 9 kişiden oluşur.

*Savunma takımının amacı, hücum takımının 3 oyuncusunu oyun dışına göndermektir. Topa vuran oyuncunun topu yere düşmeden yakalanırsa veya 3 kez üst üste topu ıskalarsa veyahut topu tutan oyuncu vurucudan önce kale noktasına değerse vurucu oyun dışı kalır.

*Topa vuran oyuncunun sayı yapması için tüm kale noktalarını değerek topa vuruş yaptığı kale noktasına geri gelmesi gerekir.

* Topun oyun alanının dışına ya da ölü bölgeye gönderilmesi, başarılı bir sayı vuruşudur (homerun) .


Kaynak:

www.rulesofsport.com

http://www.athleticscholarships.net/history-of-softball.htm

http://papreplive.com/softball/ GoAztecs.com