Squash Nedir? Nasıl Oynanır?

18.05.2017
• Nedir • Nasil-Yapilir • Spor
squash

Squash Nedir?

Kökenleri 19 uncu yüzyıla dayanan ve Fransızlar tarafından geliştirildiği düşünülen squash (duvar tenisi) , tenis benzeri ve kapalı alanda oynanan bir oyun türüdür. İngilizler tarafından yaygınlaştırılan Squash, henüz olimpik bir spor dalı değilse de düzenli olarak dünya squash şampiyonaları yapılmakta ve ulusal squash liglerinde profesyonel spor faaliyeti olarak sürdürülmektedir.


Amacı

Oyunun amacı, rakibin duvara çarptırdığı karşılayıp duvara geri göndermek ve rakibin topu karşılayamamasını sağlayacak vuruşlar yaparak sayı almaktır. Alının sayılarla setler ve nihayetinde maç kazanılır.


Oyuncular ve Ekipmanlar

Squash, iki oyuncu arasında kutu gibi bir maç odasında oynanır. Oyuncuların birer squash raketine ve squash topuna ihtiyaçları vardır.

Maç sahası parke olup bir duvarı cam olan yaklaşık 65 m2 bir alanda oynanır. Ön ve yan duvarlar üzerinde en üstte bir aut çizgisi, karşı duvarda servisin atılacağı bölgeyi belirleyen servis çizgisi ve en altta normal teniste net (file) ile aynı işlevi gören bir net çizgisi vardır. Saha üzerinde ise servisin atılacağı yeri belirleyen birer kutucuk ile yarı saha çizgisi vardır.

Squash raketi, genellikler 56 cm x 21 cm ölçülerinde ve 100 -200 gram ağılığındadır. Dolayısıyla, normal tenis raketine göre küçüktür.

Squash topları hızlarına göre 5 çeşittir. Profesyonel müsabaka topları en az seken ve karşılaması en güç toplardır. Toplar 2 cm yarıçapında ve 24 gramdır.
Sayı Yapma

Sayı yapmak için 4 yol vardır:

*Rakibin topu aut çizgisinin üzerine vurması

*Atılan topun yerde iki kez sekmesi

*Atılan topun sahanın arkasındaki cam bölüme ya da nete çarpması

*Bir oyuncunun bilinçli bir şekilde diğer oyuncunun topa vurmasını engellemesi


Maç Kazanma

Maç 11 sayılık 3 ya da 5 set üzerinden oynanır. Set içinde 10-10 eşitlik durumunda maç 2 farklı üstünlük sağlanana kadar birer sayı uzatılır.


Temel Kurallar

*Hakem sayısı, turnuvaya göre değişebilir. Ancak standart uygulama, 1 sayı hakemi, 1 kural hakemi şeklindedir. Bazı turnuvalarda video hakemi de göre alabilir.

*Oyun tekler ya da çiftler müsabakası şeklinde olabilir.

*Topun rengi, hız ve zıplama seviyesini gösterir.

* İlk servisi atacak oyuncu kura ile belirlenir. Servis atan oyuncunun en az bir ayağı servis kutucuğu içinde olmalıdır. Atılan servis kazanıldığı takdirde bir sonraki servisi yine aynı oyuncu diğer servis kutucuğundan yapar. Rakibin servisi kırıldığı zaman istenilen kutucuktan servis atışı yapılabilir.

*Oyunda yapılan her hata bir sayı anlamına gelir.

*Rakibi engelleme fauldür ve diğer oyuncuya sayı kazandırır. Ancak, istemsiz olarak topa ya da rakibe yapılan engellemelerde servis tekrarı uygulanır.

*Topa yapılan vuruş sonrasında rakip oyuncu topa vurmadan önce ikinci bir kez topa vurulursa servis kaybedilir ve aynı zamanda sayı olur.


Kaynak:

www.rulesofsport.com

http://www.blogto.com/sports_play/2011/11/the_top_15_squash_courts_and_clubs_in_toronto/