Efsane 3leme Star Wars Filminde kullanılan Tarihi Gerçekler

10.05.2017
• Sanat • Kultur • Hayat • Tarih

Film yapımcısı George Lucas uzakta bulunan bir galakside "Star Wars"ı kurmuş olabilir, ancak gerçek hayattaki karakterler ve tarihteki olaylar bu bilimkurgu destanını yazmasında ilham kaynağı oldu.


George Lucas "Star Wars" dizisinin hikayesini yazarken, kahramanları ve kötü karakterleri oluşturmada, teoloji, mistisizm ve mitoloji ile klasik filmlerle ilgili bilgi birikiminden yararlandı.


Lucas, 2005 tarihli bir röportajda Boston Globe'a verdiği demeçte, "Star Wars'ın psikolojik temelinin mitolojik, siyasi ve sosyal temellerinin ise tarihsel olduğunu söyledi.

Aslında film yapımcısı Lucas, tarih profesörleri Nancy R. Reagin ve Janice Liedl tarafından hazırlanan 2013 tarihli "Star Wars and History" adlı kitabın yayınlanmasında onlarla işbirliği yapan bir tarih tutkunu. Bir düzine önde gelen tarihçinin yazdığı ve Lucas tarafından gözden geçirilen ve onaylanan "Yıldız Savaşları ve Tarihi", aşağıdakileri de içeren bilimkurgu efsanesine ilham veren gerçek hayat figürlerini ve olayları tanımlıyor.





Nazi Almanyası


Galaktik imparatorluğa fanatik olarak bağlı elit saldırı güçleri, tarihte Nazi Partisi'ni savunan paramiliter savaşçılarla ortak bir isim olan “Fırtına Askerleri”ni kullandılar. İmparatorluk subaylarının üniformaları ve hatta Darth Vader'in kaskı, II. Dünya Savaşı sırasında Alman Ordusu tarafından giyilen kasklara ve üniformalara benziyordu. Filmde başbakan olan Palpatine’in kademeli olarak imparatora dönüşmesi, Adolf Hitler'in şansölyelikten diktatörlüğe de benzer şekilde yükselişini sembolize ediyordu. Bununla birlikte, "Star Wars" da Nazi imgeleri sadece imparatorluk için kullanılmadı, 1977’de yayınlanan orijinal Star Wars’ın son sahnesinde Princess Leia'nın Cumhuriyet kahramanları Luke Skywalker ve Han Solo'ya madalyalarını taktığı sahne, Leni Riefenstahl'ın 1935'te yayınlanan propaganda filmi olan "Triumph of the Will"da sahnelenen Nuremberg'deki muazzam Nazi gösterilerini yansıtıyordu.”


Richard Nixon


“Star Wars” taki kötü karakter İmparator Palpatine ile Hitler ve Napolyon Bonapart gibi diktatörler arasında paralellikler olsa da, efsanenin kötü karakterinin doğrudan ilham kaynağı aslında bir Amerikan cumhurbaşkanıydı. “Star Wars”ın yazar ve editörü JW Rinzler 1981 tarihli bir konferansta İmparator Palpatine'in bir Jedi olup olmadığını sorduğunda, filmin yapımcısı Lucas, "Hayır, o bir politikacıydı. Richard M. Nixon onun adıydı. Senatoyu devirip yönetimi devraldı ve imparator oldu ve gerçekten kötüydü.” Cevabını vermişti. Lucas, Chicago Tribune'de yayınlanan 2005 röportajında ise "Star Wars"ın Nixon'un başkanlığına tepki olarak doğduğunu söyledi. "Vietnam Savaşı'nın yaşandığı ve Nixon'un ikinci dönem başkanlık için koştuğu bir dönemdi, bu bana tarihsel olarak demokrasilerin diktatörlüğe nasıl dönüştüğünü düşünmeme neden oldu? Demokrasiler devrilmediğinden; Onlar devrildi.” Demiştir.





Vietnam Savaşı


Rebel İttifakının Galaktik İmparatorluğa karşı yürüttüğü gerilla savaşı, filmin yapımcısı Lucas'ın "Star Wars" ı yazarken Vietnam'da süren isyankar bir güç ile küresel bir süper güç arasındaki savaştan esinlenmiştir. 2004’te yayınlanan "Jedi’nin Dönüşü"nde, Viet Cong gerillaları, ilkel silahlarına rağmen oldukça üstün bir rakibi yenebilen tüylü ormanlık Ewoks'a ilham kaynağı oldu. William J. Astore "Yıldız Savaşları ve Tarih"ini yazarken hem Viet Cong hem de Ewoks’un, "yerel araziler hakkında üstün bilgi ve bu arazide harmanlanabilme yetenekleri" sayesinde başarılı olduklarından bahseder.


Antik Roma


Senato, Cumhuriyet ve İmparatorluk gibi "Yıldız Savaşları" nın siyasal kurumları ve başbakanlar Valorum ve Palpatine gibi karakterlerin sözde Latin isimleri antik Roma'daki gibidir. Tony Keen'in "Yıldız Savaşları ve Tarih" kitabındaki, Naboo gezegesindeki mimari, imparatorluk Roma'sını andırıyor ve "The Phantom Menace" içindeki pod yarışı "Ben-Hur" filmindeki Roma savaş arabası yarışına rakip olabilecek benzerliktedir. "Demokratik Galaktik Cumhuriyeti'nden diktatörlükteki Galaktik İmparatorluğa Star Wars serisi boyuncaki geçiş, aynı zamanda antik Roma'da yaşananların aynısını yansıtmaktadır. Keen, "Lucas’ın filmde yararlandığı tarihin temel yapısının Roma Cumhuriyeti'nin çöküşünden ve daha sonra bir monarşinin kurulmasından geldiği açıktır" diye yazmaktadır.





Tapınak Şövalyeleri


Galaktik Cumhuriyette barışı ve adaleti elinde tutan seçkin Jedi'lar Japon samurayları ve Shaolin rahipleriyle benzerlik gösterirken, aynı zamanda Tapınak Şövalyeleri'nin ortaçağ manastır askeri düzenini de yansıtıyorlardı. "Yıldız Savaşları ve Tarihi" nde Terrance MacMullan’ın yazdığına göre: "Tapınak şövalyelerine sadelik, bağlılık ve ahlaki saflıklarından dolayı diğer şövalyelerce saygı duyuluyordu.” Jedi'lar da aynı Tapınak şövalyeleri gibi, büyük maddi kaynakları yöneten askeri-manastır düzeni içinde bireysel yoksulluk yaşıyorlardı. "Büyük bir ustanın başkanlık ettiği 12 üyeli yaşlılar konseyi, hem Jedi'ları hem de Tapınakçılar'ı yönetiyordu. Jedi giysileri de Tapınak şövalyelerinin kapüşonlu beyaz cüppelerini andırıyordu. Fransa Kralı IV. Philip’in Şövalye Başkanı Palpatine tarafından 13 Ekim 1307'de yüzlerce Tapınak Şövalyesi tutuklandılar. Daha sonra işkenceler yapılarak idamla yargılandılar. Star Wars’da da İmparator Palpatine tarafından Jedi Tapınağı basılarak tüm Jedi’ler öldürülmüşlerdi.


Soğuk Savaş


Nükleer silahlar nedeniyle Birleşik Devletler ve Sovyetler Birliği arasında yaşanan gerginlik, "Star Wars"ın 1977'de ilk kez yapıldığı tarihti. Nükleer silahların gezegenimizi tehdidi, Prenses Leia'nın, Dünya'ya çok benzeyen mavi gezegeni Alderaan’ı yok eden kitle imha silahı olan “Ölüm Yıldızı”yla çok başarılı bir şekilde işlenmişti. 1980'lerde medyanın Başkan Ronald Reagan'ın ABD'ye gelecek nükleer füzeler karşısında savunmak için lazerleri kullanacak olan Stratejik Savunma Girişiminin takma adı olarak kabul ettiği "Star Wars", böylelikle Soğuk Savaş tarihine malolmuş oldu.


Kaynak: www.history.com