Tango Nedir? Tango Nasıl Yapılır?

04.06.2017
• Sanat • Nedir • Kultur • Hobi
tango dansı

Tango Nedir?

Tango, Arjantin’de geliştirilen heyecanlı ve dramatik bir dans türüdür. Ani duruşlar ve beklenmeyen dönüş figürlerinin olduğu tango, partner eşliğinde yapılan bir danstır. Aynı zamanda farklı duyguları coşkulu biçimde gözler önüne seren Tango, kendi adını taşıyan müzik tarzı eşliğinde yapılır. Tango dansı, eskiden sadece Arjantin tangoyu anlatırken, zaman içerisinde Arjantin tango, Amerikan tango, Fin tangosu, tango oryantal, tango liso, tango Milonguero, şov tango veya tango Canyengue gibi stillerle popülaritesini arttırmıştır. Ancak, sadece “tango” kelimesi kullanıldığı zaman Arjantin Tango akla gelir.

Tarihçiler, tango kelimesinin Afrika’da müzik ve danslarda kullanılan condombe davullarının çıkardığı “tan-go” sesinden türetildiğini tahmin etmektedir. Yahut, Latin kökenli “tangere”, yani dokunmak, kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Diğer bir iddia ise kelimenin “buluşma yeri” veya “özel yer” anlamına geldiği yönündedir.


Tangonun Tarihçesi

Tangonun koreografi açısından Arjantin ve İspanyol halk danslarına dayandığını söylemek mümkündür. Bazı tarihçiler, tangonun Arjantin’de geliştirilmesine karşın kökeninin İspanya’nın Endülüs bölgesine dayandığını düşünür. Endülüs tangosunda, bir kadın, müzik eşliğinde cinsellik unsuru içerecek şekilde flört edercesine dans eder. Endülüs tangosunun Yeni Dünyaya göçen İspanyol yerleşimciler tarafından Latin Amerika’ya tanıtıldığı düşünülür.

İlk tango müzik parçası “Toma mate, che”, 1857 yılında Arjantin’de yazılmıştır. Düğün salonlarında yapılan Arjantin tangonun Arjantin’in gecekondu bölgelerinde gelişip yayıldığı bilinmektedir.

Tango, erkekle kadının birlikte yaptığı dansların ortaya çıkışı açısından tarihte 3 üncü sırayı alır. Tango, 20 nci yüzyılda Avrupalılar tarafından geliştirilerek oldukça farklılaştırılmıştır. Fransız besteci Camil de Riva tarafından sadeleştirilen tangonun Avrupa versiyonunda, valsın vurgularını görmek mümkündür. Papa tarafından uygunsuz bir dans olduğu düşüncesiyle yasaklanan tango, o dönem Avrupa’da gözden düşse de, 1960’lardan sonra tekrar popülerlik kazanmıştır.


Tangonun Özellikleri

Karakteri : Tutkulu, dramatik ve kışkırtıcı

Stil : Uluslararası standart

Müzik türü: Orta tempolu orkestra eşliğinde müzik. Tango dans müzikleri için tıklayın: https://www.music4dance.net/dances/tango

Tempo : 31-33 bar/ dakika veya 124-132 BPM (dakika başı vuruş sayısı) . Tempo, orta derecede hızlıdır (allegretto) .

Tempo, dansa eşlik eden müziğin çalınma hızını yani parçanın temposunu ifade eder. Dakikadaki bar sayısı parçanın temposunu belirleyicidir. Tempoyu pratik olarak http://www.beatsperminuteonline.com adresindeki BPM uygulamasından test edebilirsiniz.

Ana ritim özellikler i: 4/4. Hızlı-hızlı-yavaş ya da yavaş-yayaş-hızlı-hızlı-yavaş.


Tango Nasıl Yapılır?

Tango dansının hareketlerine ilişkin şu temel ilkelerden bahsedilebilir:

*Partnerlerin yakın kucaklaşması ile başlayan tangoda erkek ve kadın, birbirinin aynası şeklinde hareket eder.

*Ani duruşlar ve beklenmedik dönüş figürleri baskındır.

*Göğüsler yukarıda ve başlar dik konumda olur.

*Tango, doğaçlama imkanı sunar.

*Temel ayak hareketleri (yavaş-yayaş-hızlı-hızlı-yavaş ritminde); sol ileri, sağ ileri, sol tekrar ileri, sağ ayakla sağa adımlama ve ayakları birleştirme ve bu beşli hareketin tersinin yapılmasıdır.

Tangonun temel figürleri öğrenmek isteyenler aşağıdaki videoya göz atabilir:Tango Kursları

İstanbul : Tango İstanbul, Academia Del Tango İstanbul

Ankara : Salsa Angora Dans Kursu Ankara, Latino Dans Kursu, Crypto Dans Kursu

İzmir : İzmir Tango Akademi, Tangoizm Dans ve Sanat Merkezi

Kaynak:

http://www.ballroomdancers.com

http://www.wikihow.com

http://www.ballroomdanceacademy.com

http://eslidanslar.metu.edu.tr/tango

http://www.mydreamdance.com/genel/tango.html

https://1milyarbilgi.com