Tapu Takas Sistemi Nedir? Gayrimenkul Alım Satımlarında Dolandırılmaya Son

28.04.2017
• Devlet

Ev almak veya satmak işlem olarak zor olmamakla berarber gayrimenkulün bedelinin yüksek olması alıcıda ve satıcıda son ana kadar karşılıklı güvensizlik hali doğurur. Bu güvensizlik bazen pazarlıkların bozulmasına satışın yarım kalmasına sebep olabilmektedir. Ev alım satımlarında yaşanan dolandırıcılıklar alıcı ve satıcıda oluşan güvensizliğin ana sebebidir.

Ev alım satımlarında en önemli konu paranın transfer edilmesidir. Çünkü tapu işlemleri yavaş işlediği için hangi aşamada para transferi gerçekleşecek sorun olabilmektedir. Özellikle alıcı ve satıcının birbirlerini tanımadıkları durumlarda en problemli konu para transferi olur. İki taraf da dolandırıcılığa karşı uyanık olmaya çalışır fakat en nihayetinde iki taraftan birinin diğerine güvenmesi gerekecektir.
Para transferleri 4 şekilde gerçekleşir.

1. Önce satıcının bankasına gidilerek paranın hesaba yatırılması sonrasında da birlikte tapuya gidilmesi kararlaştırılabilir. Bu durumda alıcı satıcıya güvenerek parayı 1-2 saat öncesinde hesaba yatırması gerekir.

2. Paranın tapuya getirilerek işlem anında veya işlem gerçekleşmeden hemen önce satıcıya teslim edilmesi gerekir. Fakat bu durumda da paranın sayma ve içine sahte para karışıp karışmadığının bilinmesi problemleriyle karşılaşılır. Tapuda 15-20 deste paranın sayılması ve kontrol edilmesi zaman alacaktır. Ayrıca bu miktar paranın en az 1-2 saat önce hesaptan çekilerek yanınızda taşınması da ayrıca bir risk oluşturur.

3. Paranın internet bankacılığı kullanılarak tapu işleminden hemen önce satıcıya transfer edilmesi ve satıcının internet bankacılığını kullanarak veya bankasında önceden bilgi vererek belirlediği müşteri temsilcisini arayarak hesabını kontrol etmesi yoluyla da yapılabilir.

4. Yukarıda sayılan yöntemlerden her biri kendi içinde bazı riskler içermekte ve %100 güvenli değildir. Bu durumlar üzerine Tapu Genel Müdürlüğü güvenli alış veriş için TAPU TAKAS sistemini kurmuştur. Bu sistemin kullanılması durumunda para önceden Takasbank'ta belirlenen hesaba aktarılarak bloke edilir. Tapu sisteminde gayri menkul el değiştirdiğinde para otomatik olarak aynı anda satıcının hesabına aktarılmaktadır.
TAPU TAKAS SİSTEMİ

Alıcı ve satıcı birbirlerine güvenemiyorlarsa bu sistemin kullanılması %100 güvenlidir. Hem alıcıyı hem satıcıyı korumaktadır. Bu sistemin kullanılması için 2017 yılı için hem alıcıdan hem de satıcıdan 70 TL. işlem komisyonu karşılığında olur. Fakat bu tutar karşılaşılan riskler göz önüne alındığında katlanılabilir bir komisyon ücretidir. Sisteme para yatırıldıktan sonra satış gerçekleşmezse para alıcının hesabına iade edilir. Fakat komisyon ücretleri iade edilmez.

Gayrimenkul kredi ile alınacaksa krediyi aşan tutar için yine bu sistem kullanılabilir.

1. Sistemin işleyişi için önce tapuya gidilerek e-ödeme makbuzu alınır ve bu makbuz üzerindeki kod numarasıyla www.taputakas.com.tr adresinden “Kayıt İşlemleri” bölümüne girerek alıcı ve satıcı kimlik bilgileri ile kayıtlarını oluştururlar. Bunun yanında TAPU TAKAS mobil uygulamasını telefonunuzun market kısmından indirerek de işlemlerinizi yapabilirsiniz. Satıcı satışa konu gayrimenkulün tapu bilgilerini de sisteme girer. Alıcı da alacağı gayrimenkulün tapu bilgilerini sistem üzerinden onaylar.

2. Sisteme alıcı ve satıcının bankalarından adıkları IBAN hesap numaraları girilir. Bu hesaplar mutlaka alıcı ve satıcının ismine açılmış hesaplar olmalıdır yoksa yatırılan para işlem yapılmaksızın iade edilir. Komisyon ücretiniz yanar.

3. Bu aşamadan sonra hem alıcı hem de satıcı aynı internet sayfasından birbirlerinin kimlik bilgilerini ve satışa konu gayrimenkulün tapu bilgilerini görebilirler. İşlemleri buradan takip edebilirler. Bu sistem aynı zamanda Tapu Genel Müdürlüğü (TAKBİS) sistemine de bağlıdır, böylelikle tapuda yapılan işlemler buradan da görülebilir.

4. Kayıt işlemleri tamamlandığında kısa mesajla satış bedelinin ve komisyonların yatırılması için alıcı ve satıcıya uyarı gelir. Mesajda belirtilen IBAN hesap numarasına tapudan alınan e-ödeme makbuzundaki kod numarası açıklama bölümüne yazılarak para transfer edilir. E-ödeme makbuz no girilmeden gönderilen paralar işlem yapılmaksızın gönderilen hesap numarasına iade edilir. Kısa mesajla gelen IBAN numarasını www.taputakas.com.tr adresine giderek mutlaka teyit etmeniz herhangi bir yanlışla veya dolandırıcılıkla karşılaşmanızı önler.

5. Para alıcı tarafından sadece kayıt yaptırılan hesaptan transfer edilmelidir yoksa işlem yapılmaksızın para geri iade edilir. Para ile beraber komisyon ücreti de gönderilir.

6. Gönderilen para Takasbank tarafından bloke edilir. Para bloke edildiğinde taraflara kısa mesajla bilgilendirme yapılır. Takasbank tarafından gönderilen tüm kısa mesajlarda “Takip Onay Kodu” bulunmaktadır. Bu onay kodu olmayan mesajların dikkate alınmaması gerekir. Mutlaka bu kodun olduğuna dikkat edilmelidir. Taraflar ayrıca www.taputakas.com.tr adresinden veya TAPU TAKAS mobil uygulaması üzerinden “Durum Sorgulama” bölümüne girerek paranın bloke edildiğini kontrol etmeleri gerekir.

7. Bloke işlemi teyit edildikten sonra tapu işlemleri tamamlanır. Tapu işlemleri tamamlandıktan sonra tapu alıcının adına tescil edildiği anda Takasbank bloke ettiği parayı satıcının kayıtlı IBAN hesap numarasına anında EFT ile transfer eder.SATIŞ GERÇEKLEŞMEDİYSE;

1. Takasbank’a para gönderilmiş ve bloke işlemi gerçekleştikten sonra 3 iş günü içinde satışın gerçekleşmesi gerekir. 3 iş günü içinde tapu harcı yatırılmamış ise sonraki iş günü para yatırılan hesaba iade edilir.

2. Harç yatırılmış olsa dahi tapuda satış işlemi gerçekleşmedi ise yine tapuda işlem iptal edildikten sonra para yine alıcının kayıtlı hesabına geri iade edilir.

3. Tapu harcı yatırıldıktan sonra 29 gün içinde satış işlemi yapılmazsa herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmaksızın yine para alıcının hesabına otomatik olarak iade edilir.

Görüldüğü gibi sistem oldukça güvenli bir şekilde tasarlanmış. Alıcı satış işlemleri sırasında herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşsa veya ölüm olayı gerçekleşse bile tapu satış işlemini gerçekleştirmediği sürece para satıcının hesabına geçmiyor. Satış işlemi tamamlanmazsa da para hesaba geri iade ediliyor. Aynı durum satıcı için de geçerlidir. Satış gerçekleştikten sonra ölüm olayı veya sağlık problemi yaşansa bile para otomatik olarak satıcının hesabına geçiyor.