Tayvan Bir Ülke Midir?

20.05.2017
• Ilginc • Tarih


Tayvan'ın gerçekte bağımsız bir ülke mi yoksa Çin'in bir eyaleti mi? Buda nereden çıktı diyebilirsiniz. Hadi konuya biraz derinden bakalım.

Bir yeri Ülke Yapan Genel Kabul Görmüş Sekiz Kriterden Hangilerini Sağlıyor?
Bir yerin bağımsız bir ülke (başkenti olan bir devlet) olarak kabul edilip edilmediğini belirlemek için kullanılan sekiz adet kabul edilmiş kriter vardır.Çin'den Tayvan Boğazı boyunca uzanan bir ada olan Tayvan ile ilgili bu sekiz kriteri inceleyelim

1949'da Çin'deki Komünist zaferin ardından Tayvan modern durumuna geldi ve iki milyon Çinli milliyetçinin Tayvan'a kaçması ile adada Çin'in tamamına yönelik bir hükümet kuruldu.

1949'dan itibaren 1971 yılına kadar Tayvan Birleşmiş Milletler 'de "Çin" olarak tanınmıştır.


Çin'in Tayvan'daki genel konumu, kendilerinin bir devlet olmadığı sadece bir Çin devletinin var olduğu ve Tayvan'ın (kendilerinin) Çin'in bir parçası olduğu yönündedir. Çin Halk Cumhuriyeti adanın ve anakaranın yeniden birleşmesini beklemekle birlikte, Tayvan yönetimi ise kendilerinin bağımsız olduğunu ve ayrı bir devlet olduklarını öne sürüyor.

Şimdi durumun gerçekte ne olduğuna bakalım.

1. ULUSLARARASI SINIRLARI BELİRLENMİŞ BİR YER VEYA BÖLGEYE SAHİP Mİ?

Bir Yere kadar sahip diyebiliriz. Çin'den gelen siyasi baskılar nedeniyle ABD ve diğer önemli uluslar, Tayvan sınırlarını Çin sınırlarının bir parçası olarak kabul ediyor.2. ORADA YAŞAYAN ORAYA AİT TEMEL BİR KÖKEN VAR MI?

Kesinlikle! Tayvan, Kuzey Kore'den biraz daha küçük ancak Romanya'dan daha büyük bir nüfusa sahip olan yaklaşık 23 milyon insana ev sahipliği yapıyor ve BU DRURUM ONU dünyadaki 48. en büyük ülke yapıyor.3. BİR EKONOMİK FAALİYET VE ORGANİZE BİR EKONOMİ VAR MI? ÜLKE İÇ VE DIŞ TİCARETİ KONTROL EDİYOR MU VE PARA BASIYOR MU?

Kesinlikle! Tayvan, ekonomik bir güç merkezidir - Güneydoğu Asya'nın dört kaplanından biridir. Kişi başına düşen GSYİH, dünyanın ilk 30'u arasındadır. Tayvan'ın kendi para birimi, yeni Tayvan dolarıdır.

4. KENDİNE AİT BİR EĞİTİM SİSTEMİ VAR MI ? (SOSYAL MÜHENDİSLİĞİN DURUMU)

Kesinlikle! Eğitim zorunludur ve Tayvan 150'den fazla yüksek öğrenim kurumuna sahiptir. Tayvan, 650 binin üzerinde Çin bronzu, yeşim, hat, resim ve porselen sergileyen Saray Müzesi'ne ev sahipliği yapıyor.5. MAL VE KİŞİLERİN TAŞINMASI İÇİN ULAŞTIRMA SİSTEMİNE SAHİP Mİ?

Kesinlikle! Tayvan, karayolları, otoyollar, boru hatları, demiryolları, havaalanları ve limanlardan oluşan geniş bir iç ve dış ulaşım ağına sahiptir. Tayvan gemiyle mal gönderebilir vs.

6. KAMU HİZMETLERİ VE POLİS GÜCÜ HİZMETİ SUNAN BİR HÜKÜMET VAR MI.
Kesinlikle! Tayvan, Ordu, Deniz Kuvvetleri (Deniz Piyadeleri de dahil olmak üzere) , Hava Kuvvetleri, Sahil Güvenlik Teşkilatı, Silahlı Kuvvetler Rezerv Komutanlığı, Birleşik Kuvvetler Komutanlığı ve Silahlı Kuvvetler Polis Komutanlığı olmak üzere çok sayıda askeri şubeye sahiptir. Ordunun neredeyse 400.000 aktif mensubu var ve ülke bütçesinin yaklaşık% 15-16'sını savunmaya harcıyor.

Tayvan'daki ana tehdit, adanın bağımsızlık arayışını önlemek için Tayvan'a askeri müdahale imkânı tanıyan ayrılmayı önleme yasasını onaylayan Çin' den geliyor. Buna ek olarak, ABD, Tayvan'a askeri teçhizat satıyor ve Tayvan İlişkiler Yasası ile Tayvan'ı savunuyor olabilir.

7. DİĞER DEVLETLERİN ÜLKENİN TOPRAKLARI ÜZERİNDE HERHANGİ BİR GÜCÜ OLMAMALI.

Çoğunlukla yok denebilir. Tayvan 1949'dan bu yana adayı kendi kontrolü altında tutarken, Çin Tayvan üzerinde ki kontrolü elinde bulundurduğunu iddia ediyor.

8. DIŞ TANINMIŞLIĞI VAR MI. DİĞER ÜLKELER TARAFINDAN BİR KULÜP İÇERİSİNDE OLDUĞU KABUL EDİLDİ Mİ.

Biraz. Çin, Tayvan'ı eyalet olarak gördüğünden, uluslararası toplum bu konuda Çin ile çelişmek istemiyor. Bu nedenle, Tayvan Birleşmiş Milletlerin üyesi değildir. Fakat yalnızca 25 ülke (2007 yılının başlarında) Tayvan'ı bağımsız bir ülke olarak görüyor ve Birleşmiş Milletler ise onu "sadece" Çin olarak tanıyorlar. Çin'in bu politik baskısı nedeniyle Tayvan ABD'de bir elçilik görevinde bulunmuyor ve ABD 1 Ocak 1979'dan bu yana Tayvan'ı tanımıyor.

Bununla birlikte, birçok ülke Tayvan'la ticari ve diğer ilişkileri yürütmek için gayriresmi kurumlar kurdu. Tayvan gayri resmi olarak 122 ülkede temsil edilmektedir. Tayvan, Tayvan'daki Amerikan Enstitüsü ve Taipei Ekonomik ve Kültür Temsilciliği olmak üzere resmi olmayan bir araç vasıtasıyla ABD ile temas kurmayı sürdürüyor.Ayrıca, Tayvan, vatandaşlarının uluslararası seyahat etmesine imkân tanıyan genel kabul görmüş pasaportlar vermektedir. Bununla birlikte Tayvan Uluslararası Olimpiyat Komitesinin bir üyesi ve burada da kendi takımını Olimpiyat Oyunlarına gönderiyor.

Son zamanlarda Tayvan, Çin'in karşı çıktığı Birleşmiş Milletler gibi uluslararası örgütlere girmek için çok lobi yaptı.

Bu nedenle, Tayvan sadece sekiz kriterden beşini tamamen karşılamaktadır. Çin'in konuyla ilgili tutumu nedeniyle bazı açılardan kalan diğer üç kriter de gerçekte yerine getirilmemiştir.

Tayvan adasını çevreleyen bu tartışmalar ile statüsünü bu şekilde sürdürmeye devam etmektedir.