Thomas Edison Kimdir?Biyografisi ve İcatları

03.10.2017
• Kimdir • Bilim • Icatlar • Kim-buldu
Thomas Alva Edison

Thomas Alva Edison Kimdir?

Thomas Edison, ampulün mucidi ve bununla birlikte birçok bilimsel gelişmenin altına imzasını atan Amerikalı bilim insanıdır. Öyle ki Thomas Alva Edison, 18 Ekim 1931'de öldüğünde, elektrik gücü ve aydınlatma alanında 389; fonografa ilişkin 195; telgrafta 150; pillerle ilgili 141 ve telefona ilişkin 34 olmak üzere toplam 1,368 patent sahibiydi.

Thomas Edison’un Öğrenim Hayatı

Thomas Alva Edison, 11 Şubat 1847 tarihinde ABD’nin Ohaio Eyaletine bağlı Milan şehrinde doğmuştur. Babası tüccar annesi ise emekli bir öğretmendir. Samuel Edison Jr. ile Nancy Elliott Edison’un son çocuklarıdır. 7 yaşında okula başlamasına karşın 3 ay sonra okulu bırakmıştır. Okulu bırakma sebebi olarak anlama güçlüğü ve öğretmenlerinin uyarısı olduğu iddia edilmektedir. Edison, okuma yazmayı annesinden öğrenmiştir. Babasının kütüphanesindeki kitapları okuyarak zamanını geçiren Edison, teknik konulara ilgi duymaya başlamıştır.

Edison’un Gazetesi: Grand Trunk Herald

Henüz 12 yaşındayken Detroit ile Port Huron demiryolu hattında çalışmaya başlayan Edison, 1962 yılında, 15 yaşındayken, Grand Trunk Herald adlı haftalık gazeteyi kendi elle çalışan baskı aletini kullanarak çıkarmış ve 400 adetten fazla satmayı başarmıştır. Aynı yıl, Mount Clemeas’ta telegraf operatörü olan Edison, işitme sorunları nedeniyle askerlikten muaf tutulmuştur. Telgraf sektöründe farklı ,şlerde çalışan Edison, 1968 Yılında Batı Birliği Telgraf Şirketinde çalışmaya başlamıştır. Batı Birliği Telgraf Şirketinde erken dönem elektrikçileri sayılabilecek mühendislerle özellikle de telgraf ve elektrik alanında çok iyi olan ve Graham Bell ile çalışmaları olan Benjamin Franklin Bredding ile arkadaş oldu. Kendi telgraf hattı işine başlamak için Batı Birliği Telgraf Şirketinden istifa etti.

Thomas Edison’un İlk İcadı

1868, ilk patentli buluşu “elektrikli oy kaydedici” ile geldi. Bunun Ancak bu buluş, zamanın ve dönemin çok ötesinde olduğundan politikacılar tarafından reddedildi. 1869 yılında beş parasız şekilde New York’a geldi ve şansının da yardımıyla ayda 300 Dolar kazanacağı Gold & Stock Telgraf Şirketine girdi. Borsa hisse senedi takip sistemlerinde yaptığı geliştirmelerden elde ettiği patent gelirlerinden 40000 Dolar kazandı.

Edison, 1970’lerde milyonlarca dolarlık kablolama masrafından kurtaran dört katlı, çift telli ve çok telli telgraf sistemleri üzerinde çalışılmış ve patentlemiştir. Ayrıca parfüm kağıdı, elektrik kalemi, teksir makinesi, karbon reostası gibi bir dizi buluş yapmıştır.

Fonografın İcadı

1976-77 yıllarında fonografı icat eden Edison, aynı zamanda mikrofon ve birçok elektronik eşyanın çalışmasına yardımcı olan karbon temelli teknolojik gelişmelerin kaydedilmesini sağlamıştır.

Edison’un Ampulü İcadı

1979 Yılında insanoğlunun en büyük buluşlarından birisi olan ve elektirik çağını başlatan akkor telli elektrik ampulünü icat etmiştir. Ampul, 21 Ekim 1879 tarihinde tamamlandı ve 40 saatten uzun bir süre boyunca aydınlatmaya devam etti.

Elektrikli Aydınlatma Sistemlerinin Geliştirilmesi

Aynı yıl, aydınlatma için akım dağıtımı sistemleri için ilk pratik jeneratörleri de kurdu. Çok sayıda elektrik üretim, dağıtım, düzenleme ile akımı ve gerilim ölçme sistemleri geliştirildi. Menlo Park, New Jersey'de 110 ila 120 voltluk hat için yapılan ilk elektrik motorunu inşa etti. Bu cihaz halen varlığını sürdürmekte ve çalışmaktadır. Cihaz, New Jersey'deki Edison Historical Collection'da bulunuyor. 31 Aralık tarihinde, Menlo Park, N. J.'deki sokaklarda ve binalarda, elektrik şebekesi kullanarak elektrikli aydınlatma sisteminin ilk denemesini gerçekleştirdi.

1880’li yıllarda ticari akkor ampül fabrikasını kurdu. Dinamo, yer altı iletkenleri, prizler, yangın söndürme cihazların pazarlamasına başladı. 1882 yılının 4 Eylül'ünde, New York'ta elektrik ile aydınlatılması için merkezi bir istasyonu faaliyete geçirdi. Yine bu dönemde, elektirk aydınlatması, ısı ve güç sistemleri üzerine çalışarak üç yüzü aşkın patent aldı.

Telsiz Telgraf Sisteminin İcadı

1980’li yıllarda telsiz telgrafı icat etti. Sistem 1887'de Lehigh Valleys R. R'de kuruldu ve orada birkaç yıl kullanıldı. Edison, aynı dönemde, gemiler arasında ve gemilerle karadaki uzak noktalarda iletişimi sağlayan kablosuz bir sistemi geliştirmeyi başardı.

Kameranın İcadı

1891 yılında elektrikli demiryollarının iyileştirilmesi ile ilgili birçok icat yaptı. Aynı yıl hareketli görüntü kamerasını icat etti ve patenti aldı. Bu sayede günümüzde izlediğimiz filmleri çekmek ve çoğaltmak mümkün hale geldi.

Edison’un Diğer İcatları

Hayatının ilerleyen dönemlerinde buluşlarını geliştirmeye devam ederken bir çok yeni icat yaptı ve bunların patentlerini aldı. Örneğin dikte makinesi (1905), sesli filmlerin yapılmasını mümkün kılan kinetofon (1912), telefon konuşmalarını kaydedebilen “Telescribe” makinesi (1915), sentetik korbon asidi (1915), sentetik kauçuk ve diğerleri…

Edison’un Ölümü

Thomas Alva Edison, ampulün icadının yıldönümü olan 18 Ekim 1931 yılında 84 yaşında ölmüştür.
Kaynak:

http://www.thomasedison.com

https://www.nps.gov

https://www.thoughtco.com

http://www.history.com

http://www.encyclopedia.com

http://www.notablebiographies.com