Transilvanya Nerdedir? Konumu, Tarihi ve Turistik Yerleri

03.05.2017
• Cografya • Gezi
Braşov

Konumu

Osmanlılar tarafından Erdel ve Erdelistan adı verilen ve Transilvanya olarak bilinen bölge, Romanya’nın orta ve kuzeybatı bölümünde yer alan geniş bölgeye verilen isimdir. Aynı zamanda Doğu Avrupa’nın Alpleri olarak da kabul edilen Karpat Dağları’nı içeren bölge, Romanya’nın başkenti Bükreş’in 100 km kuzeyinde başlar ve batıda Sırbistan ve Macaristan, kuzeyde ise Polonya’ya kadar uzanan bir coğrafyayı kaplar.


Tarihçesi

12 nci yüzyılda Sakson tüccarlar tarafından Macaristan’ın doğu topraklarını savunmak amacıyla Braşov ve Sibiu gibi önemli şehirleri inşa etmiştir. İzleyen dönemde surlarla çevrili kiliselerin etrafında kurulmuş küçük kasabalar, bölgenin önemli mimari dokularını oluşturmuştur. 16 ncı yüzyılda Osmanlı egemenliğine geçen Transilvanya bölgesi, 17 nci yüzyılın sonlarına doğru Osmanlıların çekilmesiyle birlikte Avusturya Habsburg Hanedanlığının himayesine geçmiştir. 1867 – 1918 Yılları arasından Macarların egemenlik sürdüğü bölge, İkinci Dünya Savaşı sonrasında tam olarak Romanya hakimiyetine geçmiştir. Bölge üzerinde Macaristan ve Romanya arasında günümüze kadar uzan anlaşmazlıklar vardır. Bölgenin kuzey batısında Macar dili ve kültürünün etkisi mevcuttur.


Önemli Şehirleri ve Kaleleri

Transilvanya’nın önemli şehirleri; Sinaia, Braşov, Sigişora, Sibiu, Cluj, Sebeş, Deva, Mureş ve Turda’dır. Karpatlar üzerinde, Peleş ve Brun Kaleleri bulunmaktadır.


Transiyvanya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

*Bölgeye kışın gidenler için, Sinai şehrinde kayak yapmak önemli bir seçenektir.
*Peleş Kalesi, Transilvanya turunun olmazsa olmaz duraklarındandır. 19 uncu yüzyıl mimarisiyle Sinai’ye yakın bir bölgede konumlanmıştır.
*Bran Kalesi, 1300’lü yıllarda inşa edilmiş ve efsanevi Kont Drakula’nın yaşadığı kaledir. Drakula kültürü, Romanya’nın dünya turizmine sunduğu en büyük değerlerden birisidir.
*Braşov, Romanya kültürünün ve Ortaçağ Transilvanyası’nın aynasıdır. Siyah Kilise, şehir meydanı, sokakaları ve kalesi görülmeye değerdir.
*Kale şeklindeki kilise kasabaları görülmeye değerdir. Bietran ve Viscri köyleri en güzel yaşayan örnekleri arasında yer alır.
*Sigişora, Ortaçağ filmlerini çekildiği ve tarihi dokusu tam olarak korunabilmiş Avrupa şehirlerinden birisidir.
*12 nci yüzyıl Alman mimarisiyle inşa edilen Sibiu şehri, günümüz Transilvanyası’nın en tarihi ve turistik şehridir. Konsey Kulesi, Demir Köprü, Büyük Meydan, ve tarihi sokakları mutlaka gezilmelidir.
*Transfagaraşan, dünyanın en popüler yollarından birisidir. Komünist dönemde askeri amaçla inşa edilen ve Ekim-Nisan ayları arasında kapalı olan yol doğa ile adrenalini bir araya getirir. Meraklıları şu linke göz atabilir: https://www.youtube.com/watch?v=Tq4ydUVgYTY .


Kaynak:lonelyplanet