Ürik Asit Nedir

04.09.2017
• Saglik • Nedir
Ürik Asit


ÜRİK ASİT

Ürik asit, pürin grubunda yer alan bir organik bileşik olan ürik asit vücudumuzdaki hücrelerin bozulması ve yediğimiz yiyeceklerde ki protein parçalanması sonucu üretilir.

Kandaki ürik asit testi ile kan örneğindeki ürik asit miktarını ölçülebilir. Ürik asidin çoğu böbrekler tarafından filtrelenir ve idrarla dışarı atılır. Küçük bir miktarı da dışkı yolu ile atılır. Vücut fazla miktarda ürik asit üretilirse ya da böbrekler kanı iyi süzemez ise, kandaki ürik asit seviyesi artar.


Kandaki yüksek ürik asit seviyeleri, eklemlerde katı kristallerin oluşmasına neden olabilir. Bu, gut adı verilen ağrılı bir duruma neden olur. Eğer gut tedavi edilmezse, bu ürik asit kristalleri eklemlerde ve yakın dokularda birikir ve tophi adı verilen sert topaklı tortular oluşturur. Yüksek ürik asit seviyeleri böbrek taşlarına veya böbrek yetmezliğine de neden olabilir.


Ürik Asit Testi

Ürik asit kan testi gut teşhisine yardımcı olur. Böbrek taşlarının vücuttaki yüksek ürik asit seviyelerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı kontrol edilmiş olur.

Ürik asit testi ürik asit düzeylerini düşüren ilaçların çalışıp çalışmadığını kontrol etmemize yardımcı olur.

Kemoterapi veya radyoterapi gören insanlarda ürik asit düzeylerini kontrol etmemize ve böylece bu tedaviler sırasında oluşan ürik asitin kana sızıp sızmadığını anlamamıza yardımcı olur.