Usb Flash Disk Neden Isınır

24.06.2017
• Bilgisayar

Usb Flash Disk Neden Isınır

Elektronik cihazların hemen hemen hepsi az ya da çok ısınır. İçinden belli ölçüde bir elektrik akımı geçtiğinden çoğu elektronik cihazlar için bu normal kabul edilir.

Ancak bir USB'nin dokunulamayacak kadar sıcak olması pek te normal kabul edilecek bir durum değildir. Aşırı ısınmanın pek çok nedeni vardır.

Öncelikle USB diskinizin metal olması durumu diğer plastik USB’ lere nazaran daha fazla ısınmaya neden olabilir. Bunun nedeni metallerin plastiklerden daha hızlı bir ısı iletkenlik özelliğine sahip olmasındandır. Ancak USB’ yi uzun zamandan beri kullanıyorsanız ve aşırı ısınma yeni yeni başladı bununla ilgili ise USB'yi aşırı derecede sıcak yapan ve fiziksel zarar verebilecek olan birkaç husus var.


Birincisi, USB'yi çok fazla güç harcayan bozuk /arızalı bir USB portuna takmış olabilirsiniz. Aşırı güç harcanması aşırı ısıyı meydana getirir ve USB diskinizin aşırı ısınmasına ve bozulup verilerinizin bir daha geri dönüşü olmayacak şekilde yok olmasına neden olabilir.


Bir diğer neden ise, bazı nedenlerden dolayı USB içindeki bir bileşenin arızalı olması ve USB'nin çok fazla elektrik akımı çekmesidir. Bu, ısınmaya neden olur ve arızalı bağlantı noktasına çok benzer şekilde, USB'yi çok sıcak yapar.

Usb flash belleğinizin bozulmasının ana nedenleri genel de bozuk bir usb portuna takılması sonucu aşırı bir elektrik akımına maruz kalması sonucu içindeki entegre veya diyot veya dirençlerin zarar görmesidir. Zira usb bellek içindeki devre elemanları çok hassastır.

El yakacak kadar sıcak bir USB sürücüyle karşılaşırsanız, onu bir bezle bilgisayardan dikkatli bir şekilde çıkarın ve soğumasını bekleyin. Aynı bağlantı noktasına başka bir USB aygıt takmayı deneyin ve aşırı ısınıp ısınmadığına bakın. İkinci USB cihazda yine aynı şekilde ısınır ise, arızalı bir USB bağlantı noktasına (portuna) sahipsiniz demektir. Değilse, o zaman USB flash diskinizde sorun vardır. Ve bir an önce USB’ nizi yedekleyip size veya bilgisayarınıza daha fazla zarar vermeden ondan kurtulun. Çünkü bu tür arızaların tamiri mümkün değildir.

USB portunuzda bir sıkıntı var ise hiçbir USB çevre bileşeni o portta çalıştırmayın yoksa onlarda zarar göreceklerdir.