VAN GOGH Kimdir

03.09.2017
• Kimdir
van gogh

Vincent VAN GOGH Hollandalı ünlü bir ressam. 1853 yılında Hollanda da doğmuştur.

Ressamlığa ilgi duymasının nedeni aslında çocukluk yıllarına dayanır. Van Gogh, küçük yaştayken tablo ticâreti yapan bir şirkette çalışmıştır. 1876 senesinde sanat öğretmenliği ve baba mesleği olan râhiplik te yapmıştır. 1877 yılında Amsterdam’da hem rahiplik yapmaya devam etti hem de ihtisas yaptı. 1880 senesinde resim üzerine ihtisas yapmak üzere Brüksel’e gitti.Abisi Theo o sıralar Paris’ te yaşıyordu ve sürekli kardeşi ile mektuplaşıyordu. Resimlere ilgi duyuduğunu bilen abisi onu Parise davet etti.

Abisi ona destek olarak kardeşinin dönemin sanat dünyasının nüfuzlu kişileri ile tanışmasına önayak oldu. Paris te iken empresyonist ve neo-empresyonist ressamların etkisi altında kalmıştır. Şöhretinin temeli olan bir çok resmini Paris te yapmaya başlamıştır.

1888 yılında Paris’ten Fransa’nın Arles şehrine taşındı. VAN GOGH ‘un psikyatrik sorunları vardı. Arles ‘te geçirdiği psikolojik bunalım nedeniyle öfke nöbeti ile bir ustura ile sol kulağının bir kısmını kesmiştir.1889 senesinde ise bir akıl hastanesine yatırılmış ve daha sonra kendi isteği ile hastaneden ayrılmıştır. Bir yıl sonra 1890 yılında zihin rahatsızlığı ve yoksulluğunda etkisi ile 37 yaşında bir rovelver ile kendisini göğsünden vurarak intihar etmiştir.10 yıldan biraz fazla bir sürede manzaralar, natürmortlar, portreler ve otoportreler olmak üzere 2.100 kadar resim ve çizim çalışması üretmiş ve bunların çoğunu hayatının son iki yılında yapmıştır.

Van Gogh psikyatrik sorunları nedeniyle halk ona deli gözüyle bakıyordu. İntiharından sonra ün kazanmış ve halk tarafından dahi bir ressam olarak anılmıştır. 20. yüzyılın başlarında ünü daha da artmıştır.Van Gogh, resimlerinde genellikle kır manzaralarını ve köy hayâtını işlemiştir.. Râhiplik yıllarında yaptığı “Patates Yiyenler”, “Dokumacı”, Paris’te yaptığı “Tanguy’nin Portresi”, “Hapishâne” ile Arles’te yaptığı “‘Köylü Kızı”, “Odacı Rolin” tabloları en meşhurlarıdır.


Bazı Eserleri