Vize Nedir? Nasıl Alınır?

23.07.2017
• Hayat • Devlet • Gezi
Vize Nedir? Nasıl Alınır?

Vize Nedir?

Vize, bir kişinin vatandaşı olmadığı başka bir ülkeye seyahat edebilmesine izin veren ve pasaporta konulan bir kayıttır.
Vize, her ülkenin egemenlik hakkını kullanmasının bir aracıdır. Her ülke; istediği ülkeye ve pasaport türüne farklı vize rejimleri uygulamak veya bir kişiye vize vermemek gibi mutlak kabul edilebilecek haklara sahiptir.


Vizeyi Nereden Alabilirim?

Seyahat edilecek ülkenin büyükelçiliklerinin konsolosluk biriminden, başkonsolosluğundan ya da konsolosluğundan alınır. Eğer, ilgili ülkenin Türkiye’de temsilciliği yoksa o ülkenin vize işlerini yapan fahri konsolosluklardan alınabilir.

Pasaportum Vizeye Tabi mi?

Türkiye’de pasaport çeşitleri şunlardır: diplomatik pasaport, hizmet pasaportu, hususi pasaport ve umuma mahsus pasaport.
Her bir pasaport türüne ilişkin gidilecek ülkeye göre değişen vize rejimleri vardır. Seyahat öncesi Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinden pasaportunuza göre vizeye ihtiyacınız olup olmadığını kontrol edin:
http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? Vize Başvurularında Dikkat Etmeniz Gereken Husular

Yıpranmamış ve uygun bir geçerlilik süresine sahip bir pasaport ile ilgili ülkenin talep ettiği belge ve formları hazırlayarak yapılır. Eksik ve tahrif edilmiş belgelerle yapılan müracatlar reddedilir ve bir sonraki müracatınızın da olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.
Vize başvurusunda ilgili ülke konsolosluğunda mülakat yapılabilir. Mülakkatta her soruya doğru ve net yanıtlar vermek önemlidir.

Vize alma süreci birkaç ay alabileceği için planlana seyahattten yeterince 2-3 ay önce vize başvurusunda bulunmanızda fayda var. Bazı ilkeler birkaç gün gibi kısa zaman dilimlerinde vize süreçlerini sonlandırırken; İngiltere gibi ülkelerde vize almak 2-3 ayı bulabilmektedir.


Ne Tür Vize Almalıyım?

Vizeler; turistik vize, öğrenci vizesi ve çalışma vizesi olarak farklı kategorilerde verilir. Herbiri için istenen belge ve formlar farklı olabilir. Gidiş amacınıza uygun bir vize için başvurun.

Vize Ücreti Ne Kadar?

Her ülkenin kendi vize maliyet rejimi vardır. Örneğin Almanya vize için 60 Euro talep ederken, uzun süreli İngiltere vizesi 1000 Amerikan Dolarından daha fazla bir maliyete yol açar.
Vize süresi bazı ülkelerde maliyeti arttırıcı bir etken olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle, gidiş amaç ve sürenize uygun vize almanızda fayda var. Ancak, sıkça yurt dışına çıkanlar için uzun süreli vize almak, her defasında aynı süreçlerin yaşanmaması ve zaman tasarrufu için önemlidir.


Vize Talebim Neden Reddedildi?

Vize, ülkenin kendi egemenlik hakkından kaynaklanır ve bir noktada mutlak bir haktır. Birçok ülkede vize reddine karşı yargı yolu bulunmamaktadır.
Öte yandan; işsiz kişiler, terör listesinde yer alan isimler, sakıncalı görülen ülkelerin vatandaşları özellikle Avrupa ve Amerika’ya seyahat için vize alamazlar.Kaç Kez Vize İçin Başvurabilirim?

Herhangi bir sınırlama yoktur. Ancak, ilk başvurudaki olumsuz durum veya eksiklikler giderilmez ise sonraki başvuruların olumsuz sonuçlanma ihtimali güçlüdür ancak bu mutlak bir durum değildir.

Vize İhlali Nedir?

Vizenin veriliş amaç ve süresini ihlal eden koşulların oluşması vize ihlalidir. Seyahat vizesi ile giden kişinin çalışmaya başlaması gibi.

Transit Vize Nedir?

Aktarmalı uçuşlarda, aktarmanın yapıldığı ülkenin geçmeniz için sizden almanızı talep ettiği kısa süreli vizedir.


Kaynak:Dışişleri Bakanlığı