WanaCrypt0r 2.0 Türkiye'yi de vurdu!

13.05.2017
• Yazilim • Haberler • Bilgisayar • Internet
WanaCrypt0r 2.0

WanaCrypt0r 2.0 Türkiye'yi de vurdu!

12 Mayıs 2017 Cuma sabahı itibariyle dünya genelinde yaşanan siber saldırılar toplamda 74 ülkeyi etkisi altına aldı. Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) , Çin Halk Cumhuriyeti üniversiteleri, Rusya İçişleri Bakanlığı , Tayvan, Ukrayna ve İspanya’nın en önde gelen telekomünikasyon şirketi Telefonica gibi birçok ülke, kurum, kuruluş, sistem ve internet sağlayıcı saldırılardan nasibini aldı.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan yaptığı açıklamada Türkiye’nin de saldırıdan etkilenen ülkeler arasında olduğunu ifade etti. Kısa zamanda Türkiye'deki 50 binin üzerinde bilgisayar saldırıdan etkilenmiş durumda. Siber saldırı sonrasında Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezinin (USOM) teyakkuza geçerek gerekli tedbirleri aldı.


WanaCrypt0r : Fidye Yazılımı

Dünya genelinde yaşanan siber saldırının kaynağı olan virüs WanaCrypt0r . Saldırı ransomware yani fidye amaçlı yazılım olarak adlandırılıyor. Saldırı ile bilgisayar ve veritabanlarına sızılarak bilgiler şifreleniyor ve verilerin iade edilmesi için ilgili sistemlerin sahiplerinden para talep ediliyor. Alınan bilgilere göre virüs, 300 Amerikan Doları karşılığı bir fidye talep ediyor. Malwarebytes adlı siber güvenlik şirketinin yaptığı açıklamaya göre saldırı “RSA-2048 şifrelemesi ile yapılıyor ve şifrelemenin çözülmesi imkansız. Güvenlik yamaları ve güncellemeleri yapılmamış bilgisayarlar, sistemler ve kurumlar saldırının potansiyel olarak hedefinde duruyor. Saldırıların Çin kaynaklı olduğu düşünülüyor.


Korunmak İçin Ne Yapılmalı

*Windows’ununzu güncelleyin

*Antivirüs yazılımınız yoksa hemen bir tane edinin

*Varolan antivirüs yazılımınızı ve virüs veritabanını güncelleyin

Kaynak:

http://www.hurriyet.com.tr

https://www.theguardian.com


İlgili Konular

Bitcoin Nedir