WEB TAPU

30.09.2017
• Nedir • Devlet

WEB TAPU SİSTEMİ

Zaman içinde dolandırıcıların, sahte kimlik ile veya tapu sahibinin haberi olmadan bir taşınmazı üçüncü kişilere satıklarını uzun zamandan beri duymaktayız. Böyle durumlarda kanunlar gereği mahkemeler iyi niyet ile edinen üçüncü kişileri korumakta ve geri dönüşü olmayan acılar yaşanabilinmektedir. Tapu da geçilen bu yeni web tapu sistemi ile bu geri dönüşü olmayan dolandırıcılık faaliyetlerinin bir nebze önüne geçilecek. Kayseri Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Erdoğan Büyükboyacı, tapu sahiplerinin taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden web-tapu sistemiyle yönetebileceğini söyledi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, vatandaşların taşınmazlarına ait bilgilerini görüntüleyip işlem yapabilmesi amacıyla web-tapu sistemini hayata geçirdiklerini duyurdu.

WEB TAPU İLE DOLANDIRICILIK VE SAHTECİLİĞE ÖNLEM ALINACAK

Tapu sahipleri, devir işlemleri öncesinde web tapu aracılığı ile başvuru yaparak tapu müdürlüğüne gitmeden süreci başlatabilecekler. Turkiye.gov.tr e-devlet kimlik doğrulama sistemiyle birlikte entegre olan uygulamada vatandaşlar taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyip, gerektiğinde karşı tarafın da görüntüleyebilmesi için yetki verebilecek.


Bu çerçevede, sistem sayesinde tapu sahipleri, web-tapu ile taşınmazları üzerinde işlem yapılmamasına yönelik beyanda bulunabilecek.


https://portal tkgm.gov tr adresinden e-devlet şifresiyle giriş yaparak web-tapu uygulamasına ulaşabilinecek.


Tapu sahipleri söz konusu sistem üzerinden yapacağı işlemlerin her aşamasında SMS ile bilgilendirilecek. Tapu sahipleri web-tapu uygulamasında bulunan tapu bilgisi al seçeneği ile taşınmazlarına ait tapu bilgilerini görüntüleyebilecekler, yetki ver seçeneği ile istedikleri taşınmazla ilgili başka birisine yetki verebilecekler, başvuru yap seçeneği ile Tapu Müdürlüğüne gitmeden başvurularını yapabilecekler ve gerekli belgeleri taratarak sistem üzerinden gönderebilecekler.


SMS ile bildirilen tapu harcı ve döner sermaye ücretini online olarak yatırarak Tapu Müdürlüğü tarafından imza için SMS ile bildirilecek randevu saatinde Tapu Müdürlüğü'ne giderek işlemlerini tamamlayabileceklerdir.


Beyan tesis et seçeneği ile de dolandırıcılara ve sahteciliğe karşı Tapu Müdürlüğü'ne gitmeden sistem üzerinden taşınmazları üzerinde herhangi bir işlem yapılmaması için beyan verebileceklerdir.