Windows 10' un Ekran Videosu Kaydetme Aracı

17.05.2017
• Nasil-Yapilir • Bilgisayar

Windows 10 henüz piyasaya sürüleli bir kaç yıl oldu. Ancak Microsoft Windows’un 10 içerisinde sakladığı sırlar yavaş yavaş sürpriz gibi ortaya çıkıyor.

Windows 10, ekrandaki etkinliği bir video dosyası olarak yakalamak için kullanılabilen gizli bir ekran kayıt aracına sahip.

Statik bir ekran görüntüsü almak çok basittir. Print Screen tuşuna basarak bunu yapmaktayız. Ancak, ekranın görüntüsünün ses ile birlikte prezantasyon tarzında video çekimi söz konusu olduğunda, bu tamamen farklı bir olay. Camtasia gibi meşhur programlar var. Ancak bunların birçoğu ücretli. Bunları denemeden önce Windows 10'un bu gizli aracını bir deneyebilirsiniz.

Oyuncular için tasarlanmış gibi görünse de, bunu herkes her amaçla kullanabilir.

Gizli özelliğin saklandığı yer windows oyun çubuğudur.

Oyun çubuğu, Microsoft'un oyun severlerin yüksek puanlarının ekran görüntülerini ve oyun becerilerinin video görüntülerini yakalamak için kullanması için tasarlandığı göze çarpmaktadır.

Ekran Kaydetme Özelliği Nasıl Açılır

Windows tuşuna ardından bırakmadan G tuşuna basın. Oyun çubuğunu açmak isteyip istemediğinizi soran bir popup görünecektir. Evet ve Hayır düğmeleri yoktur, direk 'Evet, bu bir oyundur' kutusunu işaretleyin. Bunu her uygulamada asgari bir kere sormaktadır.
Açılan kayıt ara yüzünde her şey kolay ve anlaşılır bir şekilde tasarlanmıştır. Çekimleri başlatmak için standart kırmızı yuvarlak kayıt düğmesine basmanız yeterlidir. Kaydı durdurmak için stop simgesine (kare) dönüşen bu düğmeye tekrar basın. İlk tetiklemeden sonra Windows tuşu + Alt + R klavye kısa yolu da kullanılabilir. Ayarlar düğmesi, kaydedilebilen videoların uzunluğuna bir sınır koymak için kullanılabilir. Sınır koyduğunuzda bir kaydı durdurmayı unutursanız, sabit sürücünüzün boşuna dolmamasını sağlamış olursunuz. Ayrıca burada Ayarlar > Ses sekmesinde ses kalitesini yöneterek çektiğiniz ekran videosunun boyutunun fazla büyümemesini sağlayabilirsiniz.

Videolar, Videos Captures klasörüne MP4 formatında kaydedilir.
Bu video kayıt aracı Windows 10'un Xbox uygulamasının bir parçasıdır.

Daha fazla ayar yapmak için Xbox uygulamasını açarak Oyun DVR bölümünde (alt taraftaki beşinci simge) kaydettiğiniz videolara erişmenin yanı sıra kaydettiğiniz videonun başlangıçtan ve bitişten istenmeyen bölümlerinden kurtulmak için basit kırpma özelliğini de kullanabilirsiniz.

Eğer uygulama sizi tatmin etmedi ise üçüncü taraf bir çok uygulama piyasa mevcut bulunmaktadır.