Görme Engelliler İçin İlk Yapay Retina Geliştirildi

06.05.2017
• Saglik • Kimya • Haberler

Bir Oxford Üniversitesi öğrencisi tarafından geliştirilen sentetik, yumuşak doku retinası görme engelli insanlara yeni umut kaynağı olabilir.

Şimdiye kadar yapılan tüm yapay retina araştırmalarında sadece katı ve sert malzemeleri kullanıldı. Oxford Üniversitesi Kimya Bölümü'nde araştırmacı ve 24 yaşında bir doktora öğrencisi olan Vanessa Restrepo-Schild bu yeni araştırma ile laboratuvar ortamında geliştirilen biyolojik, sentetik dokuları başarılı bir şekilde kullanan ilk araştırmacı oldu. Çalışma, biyonik implant endüstrisine ve insan dokularına daha yakından benzeyen yeni, daha az cerrahi müdahaleci teknolojilerin geliştirilmesine, gece körlüğü gibi ve zedelenmeye bağlı göz kusurlarının iyileştirilmesine yardımcı olacak şekilde devrim yaratabilir.

Tıpkı fotoğrafçılığın ışığa tepki veren kamera piksellerine dayandığı gibi, görme yeteneği da aynı işi yapan retinaya dayanır. Retina insan gözünün arkasında bulunur ve sinir sistemi boyunca ilerleyen ve ışığı elektrik sinyallerine dönüştüren protein hücreleri içerir, beyindeki bir cevabı tetikler, sonuçta sahnenin görüntülenen resmini oluşturur.

Vanessa Restrepo-Schild, doğal insan retinasının işlevini benzer şekilde taklit eden yeni sentetik, çift katmanlı bir retinanın geliştirilmesinde ekibine öncülük etti. Bu replika retina, yumuşak su damlacıkları (hidrojel) ve biyolojik hücre membranı proteinlerinden oluşmakta. Bir kamera gibi tasarlanan hücreler piksel olarak hareket ederek, gri tonlama görüntüsü oluşturmak için ışığı algılayıp ve tepki veriyor.

Scientific Reports dergisinde yayınlanan çalışma, mevcut suni retina naklinin aksine, bu çalışmada üretilen retinanın hücre kültürlerinin doğal, biyolojik olarak bozulabilen materyalden oluştuğunu ve yabancı cisimler veya canlı organizmalar içermediğini gösteriyor. Bu şekilde yapılan nakil daha az yayılmacıdır ve vücutta ters reaksiyon gösterme olasılığı daha düşüktür. Bayan Restrepo-Schild şunları ekledi: 'İnsan gözü son derece hassas, bu nedenle metal retina nakilleri gibi yabancı cisimler çok zarar vericidir, bu da iltihaplanma veya yara izine neden olabilir. Ancak bu biyolojik sentetik bir nakil, yumuşak ve su bazlı, göz çevresine daha kolay yapılmaktadır. "

Miss Restrepo-Schild, temel araştırmanın arkasındaki motivasyonun kendsinin her zaman insan vücudundan etkilendiğini ve şu anki teknolojinin insan dokularının işlevini artırmak için kullanılabileceğini kanıtlamak istediği olduğunu söyledi.

Laboratuvar ortamında sentetik bileşenlerle, önemli bedensel işlevlerin ardındaki ilkeleri çıkarmak istediğini ifade etti, örneğin işitme hissi, dokunma hissi ve ışığı algılama yeteneği gibi.


Günümüzde sentetik retinanın sadece laboratuvar koşullarında test edilmesine rağmen, Miss Restrepo-Schild ilk çalışmalarına devam etmek ve canlı dokular ile potansiyel kullanımları keşfetmek için oldukça istekli duruyor. Bu sonraki adım, maddenin biyonik bir implant olarak nasıl davrandığını göstermek hayati önem taşıyor.

Bayan Restrepo-Schild, teknoloji için bir patent aldı ve çalışmaların bir sonraki aşamasında Oxford ekibi, replikanın farklı renkleri tanımayı kapsayacak şekilde genişletecek. Çok daha fazla bir kopyayla çalışarak ekip, materyalin farklı renkleri ve potansiyel olarak şekilleri ve sembolleri tanıma becerisini test edecek. Daha ilerideki araştırmalar, hayvanlarda yapılan testleri ve ardından insanlarda yapılan bir dizi klinik araştırmayı içerecek şekilde genişleyecektir.