Yıldırım Fotoğrafları Nasıl Çekilir?-II

29.07.2017
• Teknoloji • Nasil-Yapilir • Hobi
Yıldırım Fotoğrafları

Doğru lens (ler) i tercih edin.

Yıldırımlar, gökyüzünde bulunduğumuz yerden oldukça uzakta düşeceği için, geniş açı lensler yerine kısa tele lensler (CAnon 85 mm F/1.8 veya 135 mm F/2.0 gibi) kullanmak bir tercih olarak düşünülebilir. Tele lenste yıldırım yakalama açısı daralacaksa da yapılan çekimde elde edilecek sonucun çok keskin ve net olmasını sağlayacaktır. Ancak, geniş açı lenste yıldırım yakalansa dahi sonrada kırpma (crop) işlemi yapılmak zorundadır. Ancak bu durumda netlik ve keskinlikten ciddi taviz verilebilecektir. Ayrıca, çekim yapılan ortamın fiziki koşulları uygun olmayacağı için lens değişimi yapmanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle, doğru lesle çekime gitmek önem arz ediyor. Örneğin aşağıdaki kareye bakalım. 50 mm’de çekildiği yeterince yakından kadrajlamak mümkün olmamış. Kırpma işleminden sonra yıldırımı yakınlaştırmak mümkün olsa da netlik sorunları ortaya çıkıyor.
IS özelliği kapatın.

Çekim yaptığınız lensin titreşim önleme özelliği (IS) varsa kapatılması gerekir. Netliği çok küçük de olsa katkı yapacaktır.


Manuel modda çekim yapın.

Tam manual mod (M) ya da Bulb modu kullanarak çekim yapabilirsiniz. Tavsiyemiz, enstantane ve diyaframı kendiniz belirlemeniz. Bu nedenle, diyafram öncelikli ya da enstantane öncelikli modların kullanımını önermiyoruz.


Doğru teknik değerleri kullanın.

F8-16 arası bir diyafram; 100-200 arası düşük bir iso değeri ve koşullara uygun olacak şekilde 10-30 saniye arası bir enstantane kullanın.


Doğru odaklama yapın.

Genellikle ışık koşulları yetersiz olduğu için lensiniz ile otomatik odaklama yapmak mümkün olmayabilir. Bu durumda lensinizi manuel odaklama konumuna getirin ve sonsuza odaklama yapın. Sonsuza odaklamak, hiperfokal odaklama ile ayrı bir yazının konusu ama şimdilik linkteki video ile bilgi edinebilirsiniz ( https://www.youtube.com/watch?v=18CtooHEqhk ) . Ama sonsuza odaklama her zaman en net sonuçları vermeyebilir. Bu nedenle birkaç deneme yapmanız gerekebilir. Yahut, gece çekiminde ay ya da uzakta güçlü bir ışık kaynağı var ise onlara göre manuel odaklama yaparak aynı ayarlar ile çekime devam edebilirsiniz.


Işık – Yıldırım Kiti kullanabilirsiniz.

Yıldırımın ne zaman düşeceğini tahmin etmek güç olabilir. Bu nedenle, eğer bu işi profesyonel şekilde yapmak istiyorsanız Işık – Yıldırım Kiti kullanmanız işinizi kolaylaştırır. Söz konusu kitler, ışık hassasiyetlerine göre belirli bir milisaniye (0,001 saniye) yıldırımı algılayıp otomatik olarak çekimi başlatır. Örneğin Strike Finder™ Pro, 1 milisaniyede çelimi çekimi başlatır. Yıldırımlar ise yüzlerce milisaniye ve birden çok hareketle ortaya çıkacağı için, yıldırımı kaçırmayacağınıza güvenebilirsiniz ( http://strikefinder.photo/products/strike-finder-pro-3/ ) . Söz konusu kitler, aynı zamanda, havafişek fotoğraflamak için de kullanılabilir.


Son söz. İlk çekeceğiniz karelerin başarılı olmaması problem değil. Çekerek öğreneceksiniz. Denemekten korkmayın. Işığınız bol olsun…
Kaynak:

www.youtube.com

http://strikefinder.photo/products/strike-finder-pro-3/