Zeytinyağı Anne Sütüne Eş Değer

01.05.2017
• Saglik • Haberler
zeytinyağı annesütü
Prof. Dr. Canan Karatay, zeytinyağı ile ilgili ezber bozan söylemlerde bulundu. Kur'an da üzerine yemin edilen zeytinin yağının anne sütünün içinde bulunan maddeleri bitkisel olarak barındırdığına dikkat çeken Karatay zeyitnyağınınanne sütüne eş değer olduğunu ve sağılığını korumak isteyen insanların günlük 30 - 40 adet zeytin tüketmesi gerektiğini ifade etti.
Kalp ve İç Hastalıkları profeserü olan Canan Karatay, kanser, alzheimer ve diyabet başta olmak üzere binbir türlü hastalığa zeytinyağının deva olduğunu söyleyerek zeytinyağının anne sütü ile eş değerde olduğunu savundu. Karatay, diyabet, hipertansiyon, sinir sistemi hastalıkları, kalp hastalıkları, karaciğer yağlanması, kanserler, damar tıkanıklığı, damar sertliği, parkinson, depresyon, alzheimer, kronik inflamasyon, bağırsak rahatsızlıkları, felç, otizm, unutkanlık, cilt hastalıkları ile adale ve kemik gücünün azalması gibi pek çok hastalığın tedavisinin zeytinyağı ile mümkün olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra Prof. Dr. Karatay, ' Tek tüketim maddesi olarak bir bebeğin gelişebilmesine yeten anne sütünde hayvansal kolestrol varken, zeytinyağında bitkisel kolestrol vardır. İki mucizeyi karşılaştırdığımızda görüyoruz ki değerleri farklı da olsa aynı içeriğe sahipler ' dedi.

canan karatay zeytin anne sütü

VİTAMİN ZENGİNİ

Trigliserit yağlar,trans yağlar veya alkolün karaciğer yağlanması yaptığına dikkat çeken Karatay şöyle konuştu:
‘Trigliserit yağlar ekmek, unlu mamüller, şekerli gazlı içecekler gibi ürünlerde bulunur. Trans yağlar ise margarin, işlenmiş ürünler gibi ürünlerin içindeki yapay yağlardır. Bu yağlar kronik inflamasyona sebep olurken soğuk sıkım zeytinyağının böyle bir etkisi yoktur. Aksine inflamasyonu durdurur, iyileştirir ve önler. Zeytinyağı, A ve E vitamini başta olmak üzere antioksidan ve antibiyotik içerir. Zeytinyağı tüketenlerde yapılan araştırmalarda eklem ağrılarının yarı yarıya azaldığı tespit edilmiştir.’

ASPİRİN YERİNE ZEYTİNYAĞI

Kalp hastalarına, kanı sulandırmak amacıyla kullanılan aspirin yerine zeytinyağı tüketmelerini tavsiye eden Prof. Dr. Canan Karatay, sözlerini şöyle sürdürdü:
‘Böylece aspirinin yan etkisi olabilecek mide delinmesi, kanaması gibi durumlar ortadan kalkar, hatta tam tersine mide rahatlar. Zeytinyağı yağ hücrelerinin yapışıklığını azaltır, kanı sulandırır ve ağrıyı keser. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yalnızca soğuk sıkım zeytinyağı kullanan kişilerde kalp krizi görülmemekte.’
Zeytinyağının içeriğindeki prebiyotik, antibakteriyal, antikansorojen ve antibiyotik etki nedeniyle bütün kanser tedavilerinde kullanılabileceğini ifade etti. Prof. Dr. Karatay ayrıca kilo vermek isteyenlere de günde 30-40 adet zeytin yemelerini tavsiye etti.
Kaynak : DHA