TOSHIBA'da Neler Oluyor? Şirket İflas mı Etti?

12.04.2017
• Teknoloji • Haberler • Ekonomi • Bilgisayar
Toshiba iflas mı ediyor?

Toshiba İflas Etti mi?

Bilgisayar sektörünün önde gelen firmalarından olan Toshiba’nın son dönemde yaşadığı bir dizi olumsuz olay sonrasında iflasın eşiğinde olduğu iddia ediliyor. Konu ile ilgili olarak CNN’e görüşlerini sunan uzmanlar Toshiba’nın faaliyetlerinin sürdürülebilir olmadığı ifade etti.

Bilindiği gibi şirket 2015 yılında son zamanların önemli muhasebe skandallarından birisi ile çalkalanmıştı. İşletme gelirlerinin 1,2 milyar dolar civarında şişirildiğinin tespit edilmesinin ardından CEO Hisao Tanaka istifa etmişti. Aynı dönemde tüketici elektroniği bölümünden 6800 çalışanın işine son veren şirketin hisseleri, Japon Borsası (TSE) tarafından gözetim altında tutulmaktaydı.


2006 yılında 5,4 milyar dolara Westinghouse’u satın alan Toshiba, nükleer tesislere yönelik söz konusu yatırımından beklediği karşılığı alamadı. Söz konusu dönemde petrol ve doğalgaz fiyatlarının yüksek olması nedeniyle hükümetlerin küresel ısınmayı önlemek için karbon emisyonlarına sınır koyması beklendiğinden nükleer projelerin yeniden hareketleneceği tahmin ediliyordu.İflas Talebi

Şirket, geçtiğimiz ay Amerikan Mahkemelerine Westinghouse için iflas erteleme talebinde bulundu. Aynı zamanda geçen yılın Aralık ayı ile biten son çeyreği için 5,6 milyar dolar zarar açıklayan Toshiba, söz konusu açıklamayı denetim şirketinin onayı ve incelemesi olmaksızın yapmıştı.

Mevcut durumda Westinghouse’un iflası ve Toshiba’nın mali tablolarından çıkmasının şirketin Mart ayı sonuna ilişkin gelir-gider durumunda 9 milyar dolarlık bir zarara yol açacağı ifade ediliyor.

Mali tablolardaki kötü görüntünün ortadan kaldırılmasını amaçlayan Toshiba, bilgisayar çipi işindeki çoğunluk hisselerini 18 milyar dolara satmaya hazırlanıyor.

Kaynak:

  1. http://www.milliyet.com.tr/
  2. http://www.cnn.com
  3. https://www.engadget.com